Ma már bizonyított tény, hogy az optimizmus nemcsak kellemesebbé teszi az életet, de meg is hosszabbítja azt, sőt a gyógyulásban is komoly szerepet játszik. Az optimista szülőknek, tehát "könnyű" gyermekükből optimista felnőttet faragni. De mi a helyzet a pesszimista szülővel? A a legfontosabb tudnivalókat összegyűjtöttük.
1. Szeresd a gyermekeidet, és ezt mindig mutasd is ki nekik. Az a gyerek, aki érzi, hogy szülei tűzön-vízen át segítik és támogatják, pozitívan fogja szemlélni a világot. Ha tudja, hogy a mama és a papa mellette áll, a legnehezebb helyzetből is ki tud majd lábalni. A gyerek érzi, hogy törődsz vele, ha mindig figyelmesen meghallgatod. Soha ne gúnyold, ne becsméreld. Ezzel könnyen aláaknázhatod az önértékelését. Kudarc esetén inkább biztasd azzal, hogy legközelebb biztosan sikerülni fog.
3. Mosolyogj és a gyerek is mosolyogni fog. Míg a kisfiú, kislány ritkán teszi azt, amit mondanak, szívesen utánozza azt, amit lát. Mutass tehát példát. Légy vidám, még akkor is, ha nem ilyen a természeted. Figyelj önmagadra, és kerüld a saját magadat lekicsinylő megjegyzéseket. Ha a gyermeked elégedetlenkedik önmagával, és azt mondja: Én vagyok a leghülyébb angolból!, fordítsd meg a megjegyzést: Ha sokat gyakorolod a nyelvet, jobban fog menni!
4. Hangsúlyozd a barátok fontosságát. Ha valakit a kortársai elfogadnak, nő az önbecsülése. Mesélj arról csemetédnek, te hogyan ápolod a saját barátságaidat, és milyen fontosak ezek a kapcsolatok az ember életében. Törekedj arra, hogy gyermekednek minél szélesebb baráti köre legyen. A gyerekek hajlamosak elhamarkodott véleményalkotásra, előítéletekre. Ilyenkor figyelmeztesd arra, hogy milyen könnyen melléfoghat.
5. Mondj nemet a médiaőrületre. A televízió is szerepet játszik a
pesszimizmus kialakulásában. Sok film egyenesen világvége
hangulatot áraszt, és a reménytelenség, csüggedés érzését hinti el. Némelyik rajzfilm azt sugallja, hogy milyen jót lehet más kárára nevetni. Fontos, hogy megszűrd a néznivalót, és ne engedd, hogy fiad vagy lányod egész este a képernyő előtt üljön.
Ha megtanítottad a gyermekednek, hogy a pohár nem félig üres, hanem félig tele van, megtetted a legfontosabb lépést, hogy az életben jól érezze magát.
Forrás: nana.hu
Utolsó kommentek